Jak zwiększyć koncentrację i zmniejszyć hałas

 

W dzisiejszych czasach problem hałasu to nieodłączna część pracy w otwartych przestrzeniach biurowych, szkołach oraz instytucjach, gdyż coraz powszechniejsza staje się praca i przebywanie w otwartych przestrzeniach. Wysokie natężenie dźwięku działa negatywnie na skupienie oraz koncentrację. W związku z tym opracowano szereg rozwiązań skierowanych przeciwko temu problemowi.

 

Są jednak przykłady produktów, które pomimo funkcji ograniczania hałasu okazały się mieć niekorzystny wpływ na środowisko pracy, np. dywany czy zasłony, zwiększając akustykę, a często prowadząc do problemów z zapyleniem. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorstwa, szkoły czy inne instytucje rozważyły inne rozwiązania w zakresie usprawniania swoich miejsc pracy.

 

3 gode råd til hvordan du kan minimere støjen på dit kontor

 

Dobrym posunięciem jest rozważenie wdrożenia regulaminu postępowania dla pracowników w otwartej przestrzeni biurowej w zamiarem zwiększenia ich skupienia oraz ograniczenia hałasu. Następnie warto wziąć pod uwagę budżet jaki można przeznaczyć na materiały ograniczające hałas.

 

Według Danish Working Environment Business Society (BFA), kwestią priorytetową jest zajęcie się problemami ergonomicznymi. W efekcie na uwagę zasługują poniższe kwestie:

 

 • Każdy pracownik potrzebuje przestrzeni do swobodnego poruszania się wokół swojego biurka oraz ogólnie w obrębie stanowiska pracy. Oznacza to przestrzeń umożliwiającą odsunięcie krzesła w czasie regulacji biurka oraz ogólną przestrzeń umożliwiającą komfort pracy.
 • Wystrój oraz wnętrze powinno wspierać różne zadania pracownicze, tak aby pracownicy mogli wykorzystać oraz ustawić meble biurowe oraz wyposażenie zgodnie z własnymi potrzebami.
 • Wystrój i wnętrze powinno spełniać szczególne potrzeby. Oznacza to, że przedsiębiorstwo powinno być w stanie umożliwić dostęp do biura oferując wózek inwalidzki czy też regulowane biurka.

 

Kinnarps Danmark har i samarbejde med United Minds lavet en undersøgelse om menneskers præferencer inden for ergonomi på arbejdspladsen, og deres resultater kan ses nedenfor i et kort klip. Det er b.la. i denne undersøgelse blevet påvist at 78% af personer på kontorer har brug for et sted, hvor de kan arbejde og tale i ro.https://www.youtube.com/embed/CEQOUg6nfqE?feature=oembed

 

Spełnienie powyższych potrzeb nie wystarczy jednak do stworzenia zdrowego środowiska pracy. Zdrowe środowisko pracy zależy również od poniższych czynników

 

Luft, lys og støj

 

Czyste powietrze, stosowne oświetlenie oraz niskie natężenie dźwięku w miejscu pracy to kluczowe czynniki wpływające na koncentrację oraz produktywność.

 

 

Luft

 

Jakość powietrza w miejscu pracy jest sprawą pierwszorzędną. Ustawienie odpowiedniej temperatury w otwartej przestrzeni biurowej bywa często trudne, ponieważ każdy jest inny i różni się pod kątem preferencji. Zaleca się, aby temperatura w biurze oscylowała w granicach 21-22 stopni Celsjusza, dzięki czemu powietrze nie będzie ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Doskonałym sposobem na zapewnienie dobrej jakości powietrza w biurze jest zastosowanie miernika CO2, który wskazuje moment konieczności przewietrzenia przestrzeni biurowej. Badania pokazują, że powietrze słabej jakości może powodować różne problemy:

 

 • Zmniejszoną zdolność do pracy nawet o 15%
 • Zwiększone ryzyko szerzenia chorób
 • Ból głowy i reakcje alergiczne

 

Aby dowiedzieć się zwiększyć jakość powietrza w biurze, zapraszamy na stronę SundForluft.dk.

 

 

Lys

 

Wykonywanie prac papierkowych wymaga dostępu do przyjemnego światła naturalnego z zewnątrz, ale również właściwego oświetlenie elektrycznego, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pracownika

 

 

Støj

 

Hałas i ograniczona możliwość koncentracji to największe problemy z jakimi trzeba się mierzyć, zwłaszcza w otwartej przestrzeni biurowej. Oznacza to, że przedsiębiorstwo często musi inwestować w sprzęt i kabiny akustyczne/wyciszone pomieszczenia, tak aby pracownicy mogli uniknąć hałasu oraz przeszkadzania innym, a także z zamiarem zwiększenia produktywności. Wrażliwość ludzi na hałas istotnie się różni, ale badania wskazują na korelację między wiekiem, a umiejętnością pozostania produktywnym w głośnym miejscu pracy. Udowadniają również, że osoby introwertyczne gorzej rozwijają się w otwartych przestrzeniach biurowych w porównaniu do ekstrawertyków. W związku z tym pracodawcy mają obowiązek zapewnić takie środowisko pracy, aby zatroszczyć się o wszystkich pracowników.

 

Źródło: arbejdsmiljoweb.dk

 

 

Hvad skal du vide og hvad kan du gøre som arbejdsgiver

 

Pracodawcy mogą wytyczać zasady postępowania w otwartych przestrzeniach biurowych, ale są również odpowiedzialni za wdrażanie niezbędnych działań w celu wsparcia rzeczonych zasad i tym samym stworzenia jak najlepszego środowiska pracy.

 

Duński organ ds. środowiska pracy zaleca utrzymywanie niskiego poziomu natężenia dźwięku rzędu 45-50 dB, co oznacza że wprowadzenie regulaminu postępowania to często za mało, aby osiągnąć pożądany efekt w kontekście hałasu i rozproszenia.

 

Istnieje szereg innych inicjatyw, jakie pracodawca może podjąć na rzecz zdrowego środowiska pracy:

 

 • Zgromadź w jednym miejscu pracowników, którzy mają dzielić się swoją wiedzą
 • Każde stanowisko pracy musi zapewniać możliwość zmiany pozycji, obrócenia krzesła, siadania i wstawania bez ryzyka uderzenia w nogi stołu, szuflady czy inne elementy wyposażenia. Dodatkowo należy zapewnić co najmniej 110 cm wolnej przestrzeni za biurkiem, tak aby można było odsunąć krzesło bez ryzyka uderzenia ściany lub innego stanowiska
 • Weź pod uwagę połączenie światła dziennego, firmowego oraz orientacyjnego. Pracownicy działający z dala od okien potrzebować będą sztucznego światła, zbliżonego do światła dziennego dużo bardziej niż inni siedzący przy samym oknie, którzy z kolei okazjonalnie wymagają ochrony przed słońcem
 • Wybierz energooszczędne żarówki oraz sprzęt biurowy, który zużywa jak najmniejszą ilość energii
 • Umieść drukarki i kopiarki w osobnym pomieszczeniu
 • Wentylacja. Zapach wydzielany przez ciało wielu osób wymaga zastosowania wentylacji wewnątrz biura
 • Osobna szafa na mokre płaszcze i kurtki to dobry pomysł
 • Hałas. Wszyscy jesteśmy narażeni na różnego rodzaje hałasy. Należy upewnić się, że w biurze znajdują się miejsca, gdzie można usiąść i skoncentrować w ciszy. Rozważ zastosowanie telefonów bezprzewodowych, przekierowywanie połączeń stałych oraz wyciszenie telefonów komórkowych
 • Dekorując miejsce pracy, pomyśl jak Twoi pracownicy tak naprawdę się uzupełniają i jak unikają przeszkadzania sobie nawzajem w codziennym dniu pracy. Pomyśl o tym jak istniejące lub nowe pomieszczenia pracy mogą ograniczyć hałas dla pracujących w nich osób
 • Dostosuj liczbę pomieszczeń konferencyjnych, wyciszonych pomieszczeń, pokoi projektowych oraz/lub holi o ograniczonym hałasie do liczby zadań do wykonania

 

Źródło: BFAkontor.dk

 

 

Løsning

 

Kabina PhoneAlone została stworzona ze względu na problemy, z jakimi wszyscy się borykamy w otwartych przestrzeniach biurowych. Naszym celem jest zwiększenie koncentracji i produktywności u ludzi, którzy korzystają z naszych produktów

 

Chcesz się przekonać i sprawdzić jak kabina PhoneAlone funkcjonuje jako wyciszone pomieszczenie oraz ogranicza natężenie dźwięku o 30 dB? Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość e-mail.

 

Indeklimaportalen.dk, som er Danmarks BrancheFællesskab for Arbejdsmiljø for Velfærd og Offentlig administration, anbefaler også at virksomheder, skoler og institutioner benytter/implementerer stillerum til koncentrationskrævende arbejde.

 

 

Inspiration

 

Na stronie indeklimaportalen.dk można znaleźć istotne informacje dotyczące możliwości usprawnienia środowiska pracy.

computere-paa-bord
Scroll to Top
Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń pod
+48 664 957 710

lub napisz wiadomość e-mail pod

 jk@phonealone.pl

WORKSPACE EXPO PARIS

Workspace Expo Paris

Paris – Porte de Versailles 

Hall 1

Stand K56

March 26-28, 2024

UMÓW
SPOTKANIE